لحاف چهل تکه جلوی دوربین رفت

انتشار «پروانه های عاشق» در بوستان های کتاب شهر
۳ خرداد ۱۳۹۶
برگزاری جشنواره تابستانه «همه با هم بخواینم» ویژه کتاب دوستان مشهدی
۷ خرداد ۱۳۹۶

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد؛ پیش تولید فیلم کوتاه داستانی ((لحاف چهل تکه)) که از چندین ماه قبل شروع شده بود در اواخر اردیبهشت ماه به پایان رسیده و هم اکنون مراحل ساخت این اثر آغاز گردیده است این فیلم قرار است برشی کوتاه از اتفاقات دوران سیاه کشف حجاب رضاخانی را در حدوداً ۱۰ الی ۱۵ دقیقه برای مخاطب روایت نماید.
مدیر فرهنگسرای بهشت سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی این سازمان گفت: این اثر هنری به کارگردانی مهدی خالقی و با مشارکت خانه فیلم مدیریت امور هنری معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد ساخته می شود. مجید عسگری ادامه داد: موضوع داستان جذاب این فیلم کوتاه به قیام مردم مشهد در برابر کشف حجاب رضاخانی در مسجد گوهرشاد اختصاص دارد که قرار است در قالب تاریخی و با همکاری هنرمندان توانای خراسانی روایت گردد. فیلم نامه این اثر بریده ای از زندگی یک آژان است که به دنبال فرمان ممنوعیت حجاب توسط رضاخان همسر خود را که حاضر به اجرای فرمان رضاخانی نیست، وادار به دوخت لحافی چهل تیکه از روسری و چارقدهایی می کند که خود به زور از سر نوامیس مردم کشیده است. وی از سید محمد محمدی سرشت به عنوان دستیار اول کارگردان، علی خانیکی مدیر نور و تصویر و روشنک سه قلعه گی و حسن چودن بازیگران ایفاءِ نقش کننده در این اثر کوتاه تاریخی و همچنین هاشم مسعودی به عنوان بخشی از دست اندرکاران تولید این فیلم نام برد. عسگری ضمن اشاره به لوکیشن تاریخی تصویر برداری این اثر که محل سفارتخانه قدیم روسیه در مشهد واقع در کوچه شوکت الدوله معروف به کوچه پنجه است، معرفی ریشه های فرهنگی و مذهبی شهر مشهد در کنار به تصویر کشیدن گوشه هایی از تاریخ با هویت مردم مشهد را از مهم ترین اهداف خلق این اثر هنری دانست.
گفتنی است که دبیرخانه ((طرح ملی قیام گوهرشاد)) حدود دو سال است که در فرهنگسرای بهشت فعالیت خود را آغاز کرده است و تا کنون آثار متعدد و درخور توجهی را در خصوص ابعاد مختلف این قیام تاریخی، تولید و ارائه نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *