رعایت احتیاط در رانندگی ترس محسوب نمی شود

تقدیر مادران و همسران شهدا از کارگردان فیلم سینمایی ویلایی ها
۲۲ تیر ۱۳۹۶
ثبت نام بیش از ۱۳۵ هزار نفر در طرح فرهنگی «فصل شکوفایی»
۲۴ تیر ۱۳۹۶

مجید ظریف مدیر دبیرخانه فرهنگ شهروندی با اعلام این مطلب گفت: رعایت احتیاط در رانندگی از جمله آداب فرهنگ شهروندی در رانندگی محسوب می شود که بدون شک پیروی از این عامل موجب پیشگیری از بسیاری مخاطرات رانندگی است.
ظریف در ادامه گفت: رعایت احتیاط بر خلاف ادعای برخی از افراد ترس محسوب نمی شود و به این معناست که راننده به رغم داشتن حق قانونی در برخی موارد توجه بیشتری به جوانب داشته و با این احتمال که وقوع برخی تخلفات ممکن است از سوی رانندگان، عابران پیاده یا مسائل دیگر اتفاق افتد این حق را برای جلوگیری از خطر احتمالی با رعایت احتیاط مورد استفاده قرار می دهد.
مدیر دبیرخانه فرهنگ شهروندی با اشاره به سرعت تعیین شده در کوچه ها و میادین گفت: به دلیل حجم بالای تردد عابران پیاده در وسایل نقلیه حداکثر سرعت از نظر کارشناسان ۳۰ کیلومتر تعیین شده و یک راننده خوب برای جلوگیری از هر گونه خطر، از افزایش سرعت در این نواحی پرهیز و یا با احتیاط به محض مواجه شدن با چراغ چشمک زن زرد از سرعت خود می کاهد و هنگام رسیدن به تقاطعی با چراغ چشمک زن قرمز ایست کامل کرده و پس از رعایت حق تقدم اقدام به عبور می نماید.
ظریف تصریح کرد: رانندگی با سرعت مطمئنه یکی از روشهای کنترل بر نفس و تربیت روان و نوعی ورزش روانی برای ایجاد و تقویت کنترل بر اراده است و در واقع رانندگی های خطر آفرین با سرعت غیر مجاز و رفتارهای ناشایست و غیر قانونی شخصیت راننده خاطی را در ذهن دیگران بد جلوه می دهد.
وی در ادامه گفت: سرعت بیش از حد مهمترین و شایعترین عامل تصادفات و مرگ و میر در حوادث ترافیکی است. گرچه سرعت زیاد و حوادث ترافیکی رابطه بسیار پیچیده ای با هم دارند اما به زبان ساده می توان گفت که هر چه سرعت وسیله نقلیه بالاتر باشد احتمال انحراف و واژگونی خودرو بیشتر شده، احتمال تصادف، صدمه، مرگ و میر افزایش می یابد.
مدیر دبیرخانه فرهنگ شهروندی به طرحهای گرافیکی دبیرخانه با موضوع سرعت غیر مجاز اشاره کرد و گفت: چهار طرح گرافیکی در چهل و دو عدد سازه مربعی ۲ در۲ به متراژ ۱۶۸متر، هشتاد سازه محدب به متراژ ۵۹۵ متر، سی اکران در ساختمانهای اداری و یک تیزر با موضوع سرعت غیر مجاز در راستای مأموریتهای دبیرخانه تولید و پخش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *